Randevu: 0312 212 17 24

untitledİnfertilite ve Akupunktur

Akupunktur infertilitede(kısırlık) tedavisinde kullanıldığında ne gibi etkiler yapar; Akupunktur kadınlarda üreme organları ve uterusun(rahim) kan akımını arttırır. Bu etkisini de invitro fertilizasyonda (IVF)(Tüp bebek) embriyo implantasyonunu(tutunma) arttırarak göstermektedir. Ayrıca ovulasyon(yumurtlama) öncesi stresle başa çıkma hormonlarını arttırır; vücudun stres cevabını azaltarak fertilizasyon(döllenme) ve implantasyon şansını arttırır.

Akupunktur tedavisinin esas amacı ovulasyon ve menstrüasyonu düzenlemektir. Ayrıca adet sancıları ve kanama miktarını da düzenler. Akupunktur ovulasyon fonksiyonunu güçlendirir ve uterusun kanlanmasını düzenleyerek implantasyon için uygun bir ortam hazırlar.

Son yıllardaki çalışmalar göstermiştir ki IVF(tüp bebek ) tedavileri Akupunktur ile birlikte uygulanırsa gebelik şansı önemli oranlarda artış göstermektedir.

Akupunktur kısırlık tedavisinde erkeklerde nasıl etki gösterir; son yıllardaki çalışmalarda sperm kalitesi ve hareketlerini arttırdığı gösterilmiştir. Deneyimli bir Akupunkturist tarafından yapılan Akupunktur sperm hareket oranını arttırır; sağlıklı sperm sayısını ve yüzdesini arttırır, Ayrıca sperm yapısını ve kalitesini kontrol grubuna göre arttırmaktadır.

Akupunktur tedavisinin genellikle diğer tedavilerle birlikte uygulanması önerilir. Embriyo transferinden yaklaşık 3 ay önce tedaviye başlamak iyi olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir; bu durumda geç gelmiş olan hastalara en azından transferden bir gün önce ve sonra olmak üzere seanslar uygulanabilir.

Dr. Ersel GEÇİOĞLU

Akupunkturist