Randevu: 0312 212 17 24

DEPRESYON VE AKUPUNKTUR


depression         Depresif rahatsızlıklar toplumun büyük bir kesimini etkilemektedir. Kadınlar erkeklerden daha çok etkilenmektedir. Hatta belirtiler tam ortaya çıkmadan önce bile bağışıklık sistemi etkilenmekte ve sosyal ilişkilerle, çalışma performansını da olumsuz yönde etkilemektedir.

            Genel belirtiler; azalmış fiziksel aktivite, yorgunluk hissi,uyku bozukluğu,kendini önemsiz ve değersiz hissetmek olarak sayılabilir.İleri aşamalarda ümitsizlik ve %10-15 oranında intihara meyil de görülebilmektedir.Neyse ki çoğu hasta belirtiler ilerlemeden tedavi yöntemlerini araştırmaktadır.Tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerine başvurulan hastalıklar arasında depresyon ilk  5’te yer almaktadır.

            Yapılan bilimsel çalışmalarla Akupunktur’un depresyon tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda Akupunktur’un nörotransmitter ve nörohormon salgılarını değiştirerek beyin kimyasını etkileyebileceği söylenmektedir.

            Akupunkturla depresyon tedavisine genellikle haftada 1 veya 2 seansla başlanır. Tedaviye belirtilerin düzelmesiyle birlikte seans araları açılarak devam edilir.