Randevu: 0312 212 17 24

01
Ara

Akupunktur ve Baş Ağrıları

Primer başağrıları; Başağrısı tek başına hastalıktır.
Tipleri:
-Migren, gerilim başağrıları
-Günlük süreğen başağrıları
-Kluster küme baş ağrıları
-Kronik paroksismal hemikrania
-Hemikrania kontinua
Sekonder Başağrıları: Bazı hastalıkların belirtisi ,ikincil olarak ortaya çıkarlar(Soğuk algınlığı,grip,sinüzit,menenjit,glokom,hipertansiyon gibi)

MİGREN:
Migren,çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir.
Migren, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür; kadınlarda %18.6 ve erkeklerde %6.5 oranında görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bir hekim tarafından tanı konulmamış olan migren hastası oranının kadın hastalarda %59 ‘a, erkeklerde ise %70 ‘e ulaştığı gözlenmiştir.
Migreni şöyle sınıflayabiliriz.
-Auralı Migren
-Aurasız Migren
-Gerilim tipi baş ağrısıyla olan migren
Aura;
Aura, migren baş ağrısının görme bozukluğuyla ve/veya duyu, kuvvet ve denge kaybıyla karakterize olan erken dönemidir. Her migren hastasında aura olmaz. Aslında, aurasız migren, auralı migrenden daha yaygındır.
Aura birçok kişide migrenin sıradışı, belirgin ve bazen de korkutucu bir erken belirtisidir. Migren auraları birkaç farklı şekilde olabilir:
En sık rastlanan auralar görsel bozukluklardır; yanıp sönen ışıklar, nesneleri büyük görmek (makropsi), nesneleri küçük görmek (mikropsi), zikzaklı şekiller kişinin net görmesini engelleyebilir. Bazı auralarda tünel içinden bakıyormuş gibi görme ya da görme kaybı bile olabilir. Daha nadir olmakla birlikte, auralar bazen his ve konuşmada azalma, denge ve güç kaybıyla birlikte olabilir. Birçok migren hastası aurayı migren ağrısının gelmekte olduğunu haber veren bir uyarı olarak kabul eder. Aura, birkaç dakikadan bir saate kadar uzayabilir ve beraberinde önemli bir baş ağrısı olmaz. Belirtiler kaybolunca aura “silinir”. Migren ağrısı çoğunlukla aura bittikten 60 dakika kadar sonra başlar.
Migreni tetikleyen faktörler:
-Allerjik reaksiyonlar
-Parlak ışık,gürültü, bazı kokular
-Uyuma düzenindeki değişiklik
-Sigara içme veya dumanına maruz kalma
-Öğün atlama
-Alkol
-Adet düzenindeki oynamalar, doğum kontrol hapları
-Migren harici baş ağrısı gerilimleri
-Tiramin içeren besinler(Kırmızı şarap,tütsülenmiş balık,eski peynirler,tavuk karaciğeri,incir bazı fasülyeler,monosodyum glutamat,nitratlar(salam,sosis)
-Diğer besinler: Çikolata, fındık, fındık yağı, avokado, muz,turunçgiller, soğan,süt ürünleri, fermente veya salamura besinler
Migren ağrıları;
– Genellikle orta şiddette ya da şiddetlidir
-Zonklama,darbe veya nabız atışı şeklinde olabilir
-Başın bir tarafını tutabilir
-4-72 saat sürebilir

Migrene eşlik eden belirtiler:
-Bulantı-kusma
-Işığa ve sese hassasiyet
-İştah kaybı
-Halsizlik

Gerilim Tipi Baş Ağrısı:Süresi 30dk ile 7 gün arasında değişen aşağıdaki kriterlerden enaz ikisine uyan başağrıları
-İki taraflı yerleşim
-Hafif ve orta şiddette ağrı
-Egzersizle artmayan ağrı
-Ağrı sırasında bulantı ve kusmanın olmaması
-Fonofobi ve/veya fotofobinin olmaması (biri olabilir)
Bu kriterlere uyan enaz on atak olması.Aurasız migren ağrılarının gerilim tipi başağrılarıyla karışabileceği unutulmamalıdır.

Günlük süreğen başağrısı: Hemen hemen hergün gelen, hem migren hem gerilim tipi ağrı özelliği taşıyan,aşırı ağrı kesici ve ergotamin kullanımı ile ilişkili ağrılardır.
Küme (cluster) baş ağrıları: Sadece baş yarısını, özellikle göz çevresini tutan çok şiddetli ağrılardır. Tek taraflı olan küme baş ağrıları için genç erkek hastalığı da denilir. Hep aynı taraf göz çevresinde ve şakakta çok hızlı başlayan küme baş ağrısı, aynı şekilde ani olarak geçer. Küme baş ağrıları genelde oyucu, sıkıştırıcı ve basınç tarzındadır. Ağrı o kadar şiddetlidir ki intiharı bile düşündürür.
Akupunktur bir çok ağrının tedavisinde olduğu gibi, migren ve diğer baş ağrılarının tedavisinde de oldukça başarılıdır. Akupunktur damar tonusunu düzenleyici etki gösterdiğinden, migren tedavisinde yan etki olmadan başarılı bir tedavi örneği oluşturmaktadır. Akupunktur tedavisi sonucunda migren ataklarının (nöbetlerinin) şiddeti ve gelme sıklığı azalır, hastanın genel durumu ve direnci artar, ilaç kullanıyorsa ilaç dozları azalır, hatta tamamen kesilir. Hastanın dış faktörleri (kalabalık, ses, gürültü, ışık, bazı yiyeceklerden ve aşırı stresten uzak durma, hormonsal durum değişiklikleri, yorgunluk, uykusuzluk, – ki akupunktur ile bu problemler de ortadan kalkar) mümkün olduğu kadar elimine etmesiyle birlikte, migren ve diğer başağrıları, %90-95 oranında iyileşme sağlanmış olur.